Гемоглобін. Глікозильований (глікозильований). Високий, низький гемоглабіна крові

Гемоглобін крові: підвищений, низький, норма, рівень вагітності | гемоглабіна Гемоглобін – складний білок в складі еритроцитів, що складається з 2х частин: білка (глобін) і сполуки заліза (гема). Саме атоми заліза (гема) робить кров червоною.

Гемоглобін бере участь в процесі транспорту кисню і вуглекислого газу між легкими і клітинами інших органів, підтримує рН крові. При недоліку гемоглобіну в крові утрудняється перенесення кисню гемоглобіном. У результаті клітини не отримують достатньо кисню і в них порушується обмін речовин і функції.

Форми гемоглобіну

При приєднанні до білка гемоглобіну (Глобино) глюкози, утворюється глікозильований (глікірованний) гемоглобін.

Зростання рівня гліколізірованного гемоглобіну відбувається при надлишку глюкози в крові, що виникає при цукровому діабеті.

Відповідно до рекомендацій Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ) аналіз на глікозильований гемоглобін – найефективніший і необхідний метод в діагностиці цукрового діабету. Хворим на цукровий діабет рекомендується здавати біохімічний аналіз крові на глікозильований гемоглобін не рідше 1 разу на квартал.

Лікарі виділяють ще одну форму гемоглобіну – фетальний гемоглобін, що відрізняється від нормального гемоглобіну за будовою і властивостями. Фетальний гемоглобін – це гемоглобін новонароджених, вміст у крові фетального гемоглобіну дитини досягає 80%. До 1 року життя фетальний гемоглобін у дітей починає руйнуватися і практично повністю замінюється на гемоглобін дорослих. Фетальний гемоглобін – норма у дітей, але для дорослих його зміст – ознака серйозних захворювань. Визначення гемоглобіну новонароджених використовується в діагностиці захворювань крові та онкологічних захворювань.

Норма гемоглобіну, г / л

Чоловіки            135-160
Жінки                   120-140

Вміст гемоглобіну в крові у чоловіків вище, ніж у жінок. Гемоглобін у дитини до 1 року знижений.

Норма глікірованного гемоглобіну – 4-6,5% від рівня вільного гемоглобіну в крові. При чому рівень глікірованного гемоглобіну може не залежати від концентрації гемоглобіну в крові. Норма гемоглабина новонароджених (фетального гемоглобіну) в крові дорослого – до 1%.

Аналіз крові на гемоглобін – необхідний етап діагностики різних захворювань. За результатами тільки одного аналізу крові на гемоглобін неможливо поставити точний діагноз, але визначення гемоглобіну виявить можливі порушення в діяльності організму і вкаже на необхідність додаткового обстеження.

Підвищений гемоглобін – симптом наступних захворювань:

еритроцитоз (захворювання, що супроводжуються збільшенням кількості еритроцитів в крові)
згущення крові
вроджені вади серця
кишкова непрохідність
опіки
серцево-легенева недостатність.

Високий рівень гліколізірованного гемоглобіну – симптом цукрового діабету і дефіциту заліза.

Підвищення гемоглобіну в крові відбувається після фізичного навантаження, у альпіністів, у льотчиків – після висотних польотів. Високий гемоглобін в крові характерний для жителів високогір’я. Підвищений рівень гемоглобіну в крові може виникнути навіть після перебування на свіжому повітрі.

Стан організму, при якому відбувається зниження гемоглобіну в крові, називається анемією. Анемія може розвинутися в результаті втрати гемоглобіну при кровотечах, при захворюваннях крові, що супроводжуються руйнуванням еритроцитів. Низький гемоглобін виникає внаслідок переливання крові.

Причиною зниження гемоглобіну – анемії може стати брак заліза або вітамінів (В12, фолієвої кислоти), необхідних для синтезу гемоглабина і еритроцитів.

Аналіз крові на гемоглобін може показати знижений гемоглобін унаслідок різних хронічних захворювань (таласемії та ін.)

Зниження рівня глікірованного гемоглобіну відбувається при гіпоглікемії, гемолітичній анемії, кровотечах і переливанні крові.

Найчастіше відбувається зниження гемоглобіну у вагітних жінок. При вагітності гемоглобін звичайно знижується при браку заліза, оскільки добова потреба в залозі вагітних жінок збільшується. Якщо зазвичай людині достатньо 5-15 мг заліза в день, то вагітній жінці потрібно 15-18 мг. Лікарі рекомендують вагітним жінкам стежити за рівнем гемоглабина в крові, оскільки низький гемоглобін вагітних може негативно позначитися на здоров’я майбутньої матері, викликати передчасні пологи або затримку росту плоду.

 

Comments are closed.

Tags
June 2012
M T W T F S S
« May   Jul »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
.